Autorzy tej strony internetowej wymiwnieni jako tłumacze i twórcy artykułów zgadzają się na publikowanie tekstów, tłumaczeń, komentarzy i treści umieszczanych na stronie w celach edukacyjnych i niekomercyjnych nie naruszających autorskich praw osobistych (np podanie źródła cytatu lub treści). Nie dozwolone jest cytowanie lub przerabianie tłumaczeń autorów w celu dyskryminacji ze względu na religię lub światopogląd. W innych przypadkach obowiązują zasady zgodne z odpowiednimi regulacjami prawa Polskiego. Patrz odnośniki poniżej.
Autorskie prawa majątkowe
Autorskie prawa majątkowe (ang. the author’s economic rights) – zespół uprawnień, jakie przysługują twórcy utworu, ze szczególnym uwzględnieniem kwestii ekonomicznych tych uprawnień. W prawie polskim pojęcie autorskich praw majątkowych reguluje art. 17 (i dalsze) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1062). Stanowi on, że twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu.
Najistotniejszą częścią autorskich praw majątkowych jest tzw. prawo do korzystania z utworu i rozporządzania prawem do korzystania z utworu (nim) na wszystkich polach eksploatacji (tzw. monopol autorski).
Ustawa w art. 50 jako przykład wskazuje pola eksploatacji (katalog nie jest zamknięty, wraz z rozwojem techniki będą powstawały bądź już istnieją inne pola eksploatacji):
- w zakresie utrwalania i zwielokrotniania utworu – wytwarzanie określoną techniką egzemplarzy utworu, w tym techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego oraz techniką cyfrową,
- w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono – wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem oryginału albo egzemplarzy,
- w zakresie rozpowszechniania utworu w sposób inny niż wcześniej omówione – publiczne wykonanie, wystawienie, wyświetlenie, odtworzenie oraz nadawanie i reemitowanie, a także publiczne udostępnianie utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i w czasie przez siebie wybranym.
Spis treści
- 1Dozwolony użytek osobisty (prywatny) utworów chronionych prawem autorskim
- 2Systemy społeczne odrzucające potrzebę istnienia majątkowych praw autorskich
- 3Zobacz też
- 4Przypisy
Dozwolony użytek osobisty (prywatny) utworów chronionych prawem autorskim
Zgodnie z art. 23 ust. 1 prawa autorskiego dopuszczalne jest nieodpłatne korzystanie bez zezwolenia twórcy z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego, z wyjątkiem wykorzystania cudzego utworu architektonicznego i architektoniczno-urbanistycznego do stworzenia własnego utworu oraz korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
Zgodnie z tym artykułem nie będzie karalne pobieranie z Internetu (poprzez technologie inne od programów P2P) plików MP3 i filmów czy kopiowanie książek[1]. Odpowiedzialność cywilna i karna może zaistnieć wówczas, gdy osoba będzie udostępniała albo – tym bardziej – sprzedawała (przykładowo w sieci bezpośredniej wymiany plików) różnego rodzaju utwory (np. filmy, mp3 czy zdjęcia) podmiotom innym niż określone w ustępie 1 art. 23[2].
Art. 23 nie ma natomiast zastosowania wobec programów komputerowych[3], co oznacza, że korzystanie z programów chronionych prawem autorskim bez posiadania na nie licencji, nawet tylko do użytku osobistego, jest karalne. Oprócz odpowiedzialności karnej osobie, która narusza prawa autorskie, grozi odpowiedzialność cywilna[4].
Ograniczenia co do dozwolonego użytku osobistego ustanawia art. 35 prawa autorskiego, który mówi, iż dozwolony użytek nie może naruszać normalnego korzystania z utworu lub godzić w słuszne interesy twórcy. Przykładowo naruszeniem zasad korzystania z utworu do użytku osobistego będzie wykonanie bardzo dużej ilości kopii jakiegoś utworu w celu np. jego rozpowszechniania.
Autorskie prawa osobiste
W prawie polskim autorskie prawa osobiste są prawami podmiotowymi[11]. Są bezterminowe (nieograniczone w czasie), niezbywalne (trwale związane z twórcą)[2] oraz nie podlegają dziedziczeniu. Otwarty katalog autorskich praw osobistych[2] zawiera art. 16 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych[12]. Autorskie prawa osobiste to między innymi uprawnienia do:
- autorstwa utworu,
- oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępniania go anonimowo,
- nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
- decydowania o pierwszym udostępnieniu utworu publiczności,
- nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Autorskie prawa do tłumaczeń
Tłumaczenia tekstów religijnych są oczywiście objęte ochroną prawa autorskiego. Oznacza to, że są utworami a do ich wykorzystania konieczna jest zgoda twórcy czy też osoby, której przysługują prawa autorskie. Można wykorzystać tłumaczenia w ramach prawa dozwolonego cytatu, o którym mowa w ustawie o prawie autorskim. Zgodnie z art. 29 pr. aut. wolno przytaczać w utworach stanowiących samoistną całość urywki rozpowszechnionych utworów lub drobne utwory w całości, w zakresie uzasadnionym wyjaśnianiem, analizą krytyczną, nauczaniem lub prawami gatunku twórczości.
W odpowiedzi na “Prawa Autorskie”
[…] PRAWA AUTORSKIE © 2021 JACEK KOTELA & CYRUS ZARATUSZTRIANIN tłumaczenie khurd behdin Jacek Bąk © 2021 […]
PolubieniePolubienie