BUNDAHISZN – księga „Stworzenia”

ROZDZIAŁ 13.
O naturze mórz

1. O naturze mórz mówi się w objawieniu, że szeroki ocean otacza jedną trzecią tej ziemi po południowej stronie granicy góry Alburz, a ocean ten jest tak szeroki, że woda przezeń tak utrzymuje źródło Aredvivsur i tysiąca jezior, Według niektórych jest jeziorem z potężnym źrodłem.
2. Każde jezioro jest szczególnego rodzaju, niektóre są wielkie, a inne małe; niektóre są tak duże, że człowiek pędzący konno może je okrążyć w ciągu czterdziestu dni, co daje zasięg 1700 mil (parasangów).

3. Dzięki ich ciepłu i przejrzystości wody, oczyszczają się bardziej niż inne wody, wszystkie wody nieustannie płyną ze źródła Aredwiwsur.
4. Na południe od góry Alburz znajduje się sto tysięcy złotych kanałów, a przejrzysta i ciepła woda płynie kanałami do Hugara wyniosłego; na szczycie tej góry jest jezioro; woda wpada do tego jeziora, stając się całkiem czystą i wraca innym złotym kanałem.
5. Na wysokości tysiąca ludzi jest otwarta złote odgałęzienie tego kanału. połączone z Górą Ausindom pośród rozległego oceanu; stamtąd jedna część wód wypływa do oceanu w celu oczyszczenia mórz, a druga połowa wód spływa wilgocią na całą tę ziemię rozpraszają suchość atmosfery, a wszystkie stworzenia Ohrmazda dzięki oczyszczonym wodom są zdrowe.

6. Spośród słonych mórz są trzy wielkie  morza główne, a dwadzieścia trzy są małe.
7. Są to: po pierwsze morze Putik, po drugie morze patik Kamrud i po trzecie morze Szahi-bun.
8. Spośród wszystkich trzech morze Putik jest największe, wody jego opływają ląd, po tej samej stronie, co szeroko ukształtowany ocean, i jest połączone z szeroko ukształtowanym oceanem. 9. Pośród tego szeroko ukształtowanego oceanu, po stronie Putika, znajduje się morze, które nazywają Zatoką (var) Satawes.
10. Gnany potężnym silnym wiatrem gęsty i słony smród napiera z morza Putik w kierunku szeroko ukształtowanego oceanu z, lecz Zatoka Satawes odpędza wszystko, co jest smrodem, a to co jest pachnące i czyste, sunie w kierunku szerokiego oceanu i źródła Aredwiwsur; i to po raz drugi wraca do Putika.
11. Władzę nad morzem (Putik) sprawują księżycem i wiatr; podnosi się ponownie i opada, a jego przypływ i odpływ, zmienia się z powodu obrotów księżyca i pod wpływem wiatru. 12. Władzę nad Zatoką Sataves sprawuje konstelacja Sataves; pod którego ochroną są morza południowego kwartału, tak jak te po północnej stronie są pod ochroną konstelacji Haptoringa. 13. Odnośnie odpływu i przypływu jest powiedziane, że wszędzie zależy ona od obecności księżyca ktory sprawia że wieją nieustannie dwa wiatry, których siedziba znajduje się w Zatoce Sataves, jeden nazywają wiatr prądem w dół, a drugi z wiatrów prądem w górę; kiedy wieje wiatr w górę, jest to przypływ, a gdy wieje wiatr w dół, jest to odpływ.
14. W innych morzach nie ma w nich nic z natury obrotu księżyca i nie ma tam przypływów i odpływów.
15. Morze Kamrud jest tym, przez które przechodzą na północy, w Taparistanie; że Shahi-bun jest w Arum. Kontrola nad Zatoką Sataves jest powiązana z konstelacją Sataves; pod którego ochroną są morza południowego kwartału, tak jak te po północnej stronie są pod ochroną Haptoringi.

16. Z małych mórz najzdrowsze było morze Kajanisz, takie jak w Sagastanie; z początku nie było w nim szkodliwych stworzeń, węży i ​​jaszczurek (vazagh), a woda była słodsza niż w którymkolwiek z innych mórz; później (dadigar) stało się słone; w najbliższej okolicy, z powodu smrodu, nie można zbliżyć się na jedną milę, tak wielki jest smród i słoność z powodu gwałtownego gorącego wiatru. 17. Kiedy nastąpi odnowa wszechświata, znów stanie się na powrót słodke.