BUNDAHISZN – księga „Stworzenia”

ROZDZIAŁ 11.
– O naturze ziemi

1. O naturze ziemi jest powiedziane w objawieniu, że są trzydzieści i trzy rodzaje ziem.
2. W dniu, w którym Tisztar wywołał deszcz, powstały z niego jego morza, połowa ziemi została napełniona wodą. Ląd podzielił się na siedem części; aż połowa (lądu), znalazła się w środku (Kwanirata), a sześć części stało się wokół; te sześć części jest razem takiej samej wielkości jak Kwanirata.
3.Te części lądu zwane są keszwarami („strefami lub regionami”) a istnieją one obok siebie (kash kash); Po wschodniej stronie tej lądu (Kwanirata) jest keszwar Sawy, na zachodzie jest keszwar Arzah; dwie części po stronie południowej to keszwary Fradadafsz i Vidadafsz, dwie części po stronie północnej to regiony Worubarszt i Worujarsst, a pośrodku Kwaniratha.
4. A Kwanirata ma własne morze, ponieważ jedna część szerokiego oceanu owinęła się wokół tego keszwaru; a z Worubarszt i Worujarszt wyrosły wysoka góra; aby nikt nie mógł przemieszczać się z jednego regionu do drugiego regionu.
5. I z tych siedmiu keszwarów największą doskonałością i obfitością jest obdarzona Kwanirata, ale i zły duch tutaj również umieścił najwięcej ze swoich skalanych tworów gdy ujrzał, doskonałość tego keszwaru i ujawniono mu jego wyższość (sarih), nad innymi keszwarami.
6. Zły duch ujrzał, że ród i bohaterowie Kajanidów zostaną powołani na kontynecie Kwaniraty; Ujrzał także że w keszwarze Kwaniraty narodzi się  dobrą religię Mazdajasny, a następnie będzie przeniesiona także do innych keszwarów; Takoż na Kwaniracie narodzi się Saoszjant (ostani zbawiciel,) który uczyni złego ducha bezsilnym obudzi umarłych, uczyni powszechne zmartwychwstanie i otworzy (przed wszelkim istnieniem) przyszłą egzystencję.