KHORDA AWESTA

Hymn. Kem Na Mazda – Manthra Obronna:
Awesta/Khorda Awesta

Hymn Kem Mazda rozpoczyna tę część Awesty. Poprzedzają go krótkie modlityy (Manthtry): Aszem Wohu i Ahunwara

O Mazdo, Amesha spenta Armaiti, spenta yazata, Ardvisur Anahit, Apam Namat, Mithra i Tishtra – ZIEMIA JEST ŚWIĘTA. Ashem vohu, vahistem asti ushta asti, ushta ahmai, hiat ashai, vahishtai ashem.
(dedykacja autorów strony)

1. Kem Na Mazda

Czy jakikolwiek człowiek, O Mazdo, zapewni mi i moim uczniom, a twoim wyznawcom ochronę gdy niegodziwi ludzie źle na nich będą patrzeć? Kto ich i mnie ochroni przed ich mściwością? Kto nas osłoni gdy będą nas ranić?

Któż inny niż Ty ochronisz Ognień w naszych domach i Umysł dasz nam spokojny byt, aby przez te dwie rzeczy i działanie sprawiedliwość mogła wzrastać, o Ahura Mazdo!
Czy mogę liczyć, że zadeklarujesz, iż dobrze ujrzałem Twą religię? Czy obiecasz, że moje będzie nad wrogiem zwycięstwo, i oparcie będę miał w Tobie i będę zła pogromcą, gdy uderzy?

1. kêm-nâ mazdâ mavaitê pâyûm dadå hyat mâ dregvå dîdareshatâ aênanghê anyêm thwahmât âthrascâ mananghascâ ýayå shyaothanâish ashem thraoshtâ ahurâ tãm môi dãstvãm daênayâi frâvaocâ,

2. Ke verethrem-ja:

Kto zwycięży, kto ochroni twoje nauczanie? Jeśli nie osłonisz nas Twoimi słowami (z Awesty), które recytujemy w czasie nieszczęść? Któż jak nie mądry przywódca i sędzia obydwu światów?
Czy objawisz mi Dobre Posiadanie Jazata Sraoszy Oświetlonego, który jest „Słuchaniem” i zbliżysz mnie Mazdo do Dobrego Umysłu, który Ty kochasz, który dlatego jest.

2. kê verethrem-jâ thwâ pôi sêñghâ ýôi heñtî cithrâ môi dãm ahûmbish ratûm cizhdî at hôi vohû seraoshô jañtû mananghâ mazdâ ahmâi ýahmâi vashî kahmâicît.

3. Pata-no:

O Mazdo i Spenta Ārmaiti! chroń nas, strzeż nas przed ludźmi zazdrosnymi.
Zgiń, mroczny Kłamco Zły Duchu,
Zgiń, Kłamco zrodzony ze Złej Myśli Ducha Arymana
Niech zginie zło zasiane przez Deva,
Niech przepadnie razem z wyznawcami prawa ciemności;
Powiada Ci Mazda: Przepadniesz Drudżu-kłamco,
znikniesz cały, znikniesz ze szczętem, nie przemożesz,

kres dosięgnie twoje przeklęte siedziby północy,
O Drudż–kłamco sprawiedliwość dosięgnie cię w tym i w Odnowionym Świecie.
Hołd będzie złożony życiu, dobrej myśli przenajświętszej Armaiti,

dobrej ziemi, miłości i pomyślności!

3. Pāta-nō tbishyantat pairi Mazdāoscha Ārmatishch spentascha, nase daēvī drukhsh, nase daēvō-chithre, nase daēvō-frakarshte, nase daēvō-fradāite, apa drukhsh nase, apa drukhsh dvāra, apa drukhsh vīnase, apākhedhre apa-nasyehe, mā merenchainīsh gaēthāo astvaitīsh ashahe. Nemaschā yā Ārmaitish izhāchā.


Wyjaśnienia pojęć

  1. Armaiti, Amesza Spenta (Nieśmiertelna–Szczodra–Potężna-Święta, jedna z emanacji Ahura Mazdy, pers. Spandarmat – aw. Spenta Aramaiti czyli Święta Cierpliwość; królestwo ziemi, kobiecość

2. Anahita (آناهیتا, awest. Aredwi Sura Anahita „Wilgotna Jaśniejąca Nietykalna”, npers. Nahid) – w dawnej religii irańskiej bogini, później jazata, słodkiej wody i płodności oraz porządku społecznego, zwana też Naną (Piastunką). Imię Anahita wzięła od mitycznej rzeki.

3. Apam Namat – Jazat słodkiej wody i jezior

4. Mitra (awest. Miθrō ميترا – „pakt”, „przymierze”, sankr. Mitráḥ) – bóstwo solarne w mitologii indoirańskiej. Atrybuty i przymioty Mitry zostały opisane w Aweście, która tytułuje go Panem Zobowiązań i opisuje jako ducha umów, personifikując w jego osobie Lojalność. Jako władca ładu Mitra panował nad zmianami kosmicznymi, strzegł porządku społecznego, chronił majestat królewski i występował jako sędzia w zaświatach.

5. Tisztra, Tishtrya (Tištrya) lub Roozahang to awestyjska nazwa dobroczynnego Jazata zoroastryjskiego kojarzonego z przynoszącymi życie opadami deszczu i płodnością. Tishtrya to Tir w języku perskim średnio- i nowożytnym. jako Tir – gwiazda Syriusza. Wielki łucznik jasności.

6. Amesha Spənta jest charakterystycznym słowem objawienia Zaratusztry, oznaczającym „szerzenie, umacnianie, szczodrość, świętość”. Znaczenie tego słowa w Wedach sugeruje, że indo-Irańczycy byli przyzwyczajeni do czczenia „Wszystkich Nieśmiertelnych” (sansk. Viśve Amṛtās). Termin Viśve Amṛtās obejmował istoty znane Zaratusztrze jako dewy. Kiedy odrzucił tę grupę bóstw jako złe, rozkazał swym wyznawcom czcić tylko te istoty, które uważał za spənta to znaczy takie, które używają swoich mocy, by wspierać dobre byty. Termin ten odnosi się zatem do samego Ahura Mazdy i do wszystkich boskich istot, które stworzył, aby pomóc mu w przezwyciężeniu zła. W tym sensie może być używany jako synonim jazata (por. Wisperad 8.1); te dwa słowa występują wielokrotnie w księgach spisanych jezyku średnioperskim (np. Menog i Kszarad 12.11, 21.35.

Pierwszy raz zostało zastosowane w Gathach w Jaśnie Haptanhaiti (J. 39,3[5]): „Zatem czcimy dobre istoty, mężczyznę i kobietę, Spenta Amesze, wiecznie żywe, zawsze korzystne, które trzymają się dobrego celu. W zaratusztriańskim wyznaniu wiary, Fravarānē, wierny oświadcza: „Oświadczam że jestem czcicielem Mazdy, jestem zaratusztrianinem, odrzucającym dewy, tym, który wychwala Amesza Spentów, który czci Amesza Spentów” (J. 12.1); a w późniejszym tekście Awesty (J. 1.2) napisane jest, że jazata Atar jest „najmocniejszym z Amesza Spentów”.

Termin ten jest najczęściej używany w ograniczonym sensie w odniesieniu do największych istot spənta, to znaczy do wielkiej heptady, która jest szczególnym elementem objawienia Zaratusztry, a mianowicie odnosi się do samego Ahury Mazdy. Heptada jest jego emanacją, ale może być reprezentowana lub ukazywać się jako Święty Byt Duchowy Spenta Mainju. Szóstka, może być wzywana jako Jazaci, lub ograniczona tylko do tych sześciu bytów jako samodzielnie działające istoty. Te dwa znaczenia – ogólny i szczególny – współistnieją nie tylko w księgach Młodszej Awesty i Księgach w języku pahlawi, ale także w codziennej praktyce i używaniu ich przez zaratusztrian. Czasami występują nawet obok siebie w tym samym zdaniu, np. Bundahiszn 3.1: „Imiona trzydziestu Amesza Spentów zostały nadane trzydziestu dniom, a więc: najpierw Ohrmazd, potem sześćiu Amesza Spentów”. W zachodniej literaturze naukowej, termin Amesza Spenta odnosi się zwykle do wielkiej szóstki.

  1. (Księga wspólnej modlitwy)
  2. GAHY – modlitwy – MANTHRY obejmujące określoną porę dnia
  3. JASZTY – HYMNY DO AHURA MAZDY, AMESZA SPENTÓW I JAZATÓW
  4. SIROZA (Dedykacje na trzydzieści dni miesiąca)
  5. AFRIGAN (MODLITWY BŁOGOSŁAWIĄCE)
  6. Jasa Me Avanghe Mazda
  7. Ahmai Raeszcza
  8. Hazanghrem
  9. Kerfeh Mozd
  10. Hymn. Kem Na Mazda – Manthra Obronna: Awesta/Khorda Awesta
    1. 1. Kem Na Mazda
    2. 2. Ke verethrem-ja:
    3. 3. Pata-no:
  11. Wyjaśnienia pojęć
  12. GAHY – MODLITWY NA KAŻDĄ PORĘ DNIA
  13. Rapithwan Gah
  14. PRZYPISY
  15. Uzirin Gah
  16. PRZYPISY
  17. HORDAD AWESTA SIROZA PIERWSZA – MODLITWA WYLICZAJĄCA ŚWIĘTE BYTY przewodniczące 30 dniom miesiąca.
    1. Zwracam się ku:
  18. HOSZBAM 
  19. PATET PASZEMANI

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s